Inför skolvalet 2020

Här kan du som ska välja skola till hösten se information om vår verksamhet på Almtunaskolan.

Fritidshemmet

Här utvecklar vi våra kreativa förmågor, vi har ett rullande schema där vi prövar på dans, har massagecirkel, drama och olika lekaktiviteter. På Almtunaskolan har vi nära till både Cirkusparken, Källparken och Gunsta backar där barnen får möjlighet att uppleva och initiera sig i skogsmiljö.   

 

Vi är övertygade om att barnen lättare kan tillgodogöra sig kunskap och utvecklas i sin sociala samvaro med andra när de är trygga. Därför får det trygghetsskapande arbetet stort utrymme. I förskoleklassen varvar vi lek med olika arbetsuppgifter, idrott och utflykter. 

 

Om du behöver fritidshemsplats för ditt barn kan du söka det separat via eBarnUngdom. Plats på fritidshem är avgiftsbelagd. Plats erbjuds från 2020-08-01. Skolans fritidshem är öppet mellan kl.0630-1730.  

 

4 november 2019